31. marec
Tako torej vse, kar hočete, da bi ljudje storili vam, tudi vi storite njim! To je namreč postava in preroki.
Evangelij po Mateju 7,12
To Jezusovo spodbudo najdemo v pridigi na gori blagrov, ki jo je zapisal evangelist Matej. Znana je tudi kot zlato pravilo, saj povzema etiko pridige na gori. Povzema celotno vedenje do bližnjih, zapoved ljubezni do bližnjega in celo do sovražnika, tako da jo lahko upravičeno imenujemo ”postava in preroki”. Načelo se glasi: Z bližnjimi ravnam tako, kot bi želel, da ravnajo z menoj.
Priljubljeni pregovor pravi: ”Česar nočeš, da bi delali tebi, tudi ti ne delaj drugim.” Enako načelo velja tudi tukaj, le da je poudarek na izogibanju škodljivemu vedenju. Jezus gre še korak dlje: proaktivno poziva k pozitivnemu vedenju.
Immanuel Kant se je rodil v Königsbergu pred 300 leti. Bil je eden najpomembnejših filozofov razsvetljenstva in utemeljitelj sodobne zahodne filozofije. Med drugim ga povezujemo s knjigama Kritika čistega uma (1781) in Kritika praktičnega uma (1788). Najbolj znan pa je njegov tako imenovani kategorični imperativ: ”Deluj le v skladu s tistim življenjskim geslom, za katerega bi si želel, da postane splošni zakon.”
Tudi tu velja isto načelo: dejanja, ki si jih želim, so tudi za druge lahko zavezujoča. Tukaj je beseda o pravnih predpisih. Jezus gre še dlje: opisuje prostovoljno dejanje, ki ga spodbuja ljubezen do bližnjega in katerega blagoslov se vrne nazaj name.
V praksi to pomeni naslednje: Če se počutim osamljenega in hrepenim po odnosih, potem obiščem ali pokličem drugo osebo. Če si želim besed pohvale in priznanja, potem z veseljem spodbudim drugo osebo. Če hočem, da bi bile moje napake obravnavane milostno, potem je na meni, da drugim odpustim njihove slabosti.
Na ta način zlato pravilo postane zlato delovanje.
Roland Fischer
—
Copyright: © 2023 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2024