1. marec
Nekoč je na nekem kraju molil. Ko je nehal, mu je eden izmed njegovih učencev dejal: ”Gospod, naúči nas moliti.”
Evangelij po Luku 11,1
Učenci so tri leta spremljali svojega Učitelja, poslušali njegovo oznanjevanje evangelija in se od njega učili načela Božjega kraljestva. Videli so, kako je ozdravljal bolne in obujal mrtve. Toda včasih se je umaknil, da bi bil sam – sam s seboj in svojim nebeškim Očetom (Mr 1,35). Kateri učenec ne bi rad prisluhnil zasebnemu pogovoru med Očetom in Sinom? Ali ne bi vsi želeli imeti koristi od njegovega intenzivnega molitvenega življenja?
Nekega dne se je eden od učencev opogumil in Jezusa prosil: ”Gospod, nauči nas moliti!” Vprašanje je bilo presenetljivo. Ali učenci niso znali moliti? Mar niso od otroštva poslušali, se naučili in izrekli veliko molitev – doma, v sinagogi in celo na ulici? Morda so čutili enako kot mi, da ni vsaka molitev prava molitev.
Spominjam se molitev, ki so me zaradi vedno istega in utrujajočega dolgovezenja ter pomanjkanja duhovne globine pustile ravnodušnega. Včasih pa – sicer redko – me je molitev tako ganila, da sem začutil Božjo navzočnost in si predstavljal angele, kako se vzpenjajo in spuščajo po nebeški lestvi (1 Mz 28,12). Rad bi tudi sam znal tako moliti – sam zase in pred drugimi.
Jezus je uslišal prošnjo učencev in nanjo odgovoril z Gospodovo molitvijo. Evangelist Matej jo začne z dvema navedkoma, ki temeljita na takratni praksi. Prvič, molitev ni predstava, s katero želimo na druge narediti vtis s svojo pobožnostjo, temveč intimen pogovor z nebeškim Očetom. Drugič, molitev ne zahteva veliko besed. Bog ve, kaj potrebujemo. Manj je več; bistvene stvari so dovolj.
Toda kaj je bistveno in nepogrešljivo? Na to vprašanje odgovarja Gospodova molitev. To je vzorčna molitev, ki jo lahko uporabljamo kot vodilo. Da bi lahko molili v duhu te molitve – vendar ne nujno z istimi besedami – moramo dobro razumeti njeno vsebino in namen. Potem lahko ”molitev Gospoda” izgovarjamo z iskrenim zanimanjem in prepričanjem. Učiti se od Jezusa namreč pomeni učiti se moliti.
Rolf Pöhler
—
Copyright: © 2023 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2024