8. september
Dokler ne pridem, beri v cerkvi iz Svetega pisma, pridigaj in poučuj.
Prvo pismo Timoteju 4,13 (ŽNZ)
To povabilo apostola Pavla je namenjeno njegovemu mlademu sodelavcu Timoteju v upanju, da ga bo kmalu lahko obiskal. Vendar je pomembno tudi za nas in naš čas – za zadnji čas, kot upamo.
Za spodbujanje, opogumljanje in poučevanje so potrebni posebni darovi in sposobnosti. Toda skoraj vsakdo bi moral biti sposoben glasno brati, kajne? Takrat je bilo zelo drugače. Ni mogel brati vsakdo, poleg tega niso imeli vsi kaj brati, ker so bile knjige redke in drage. V cerkvah so na glas brali svete spise in občasno pisma apostolov.
Dandanes pa je Sveto pismo množični izdelek. Vsakdo ima lahko enega ali več izvodov Svetega pisma in ga lahko bere, če želi. Vendar ni povsem tako. Nemška zvezna ministrica za izobraževanje je 8. septembra 2020, na svetovni dan pismenosti, izjavila, da 6,2 milijona odraslih v Nemčiji ne zna pravilno brati in pisati.
Med njimi so funkcionalni analfabeti, ki lahko prepoznajo črke in jih sestavijo, vendar komaj razumejo stavke in besedila. Zato je Božja beseda zanje nedosegljiva, če jim je nihče ne prebere.
Ne želim opominjati, rad pa bi ljudi spodbudil, da bi v družini, v domačih skupinah in pri bogoslužju spet jasno in razumljivo brali na glas.
To je poudaril že Janez v uvodu v Razodetje: “Srečen je tisti, ki bere to knjigo in srečni so tisti, ki poslušajo, kar je v njej zapisano ter si vzamejo k srcu. Blizu je namreč čas, ko se bo vse to izpolnilo” (Raz 1,3 ŽNZ). To moramo delati do Jezusove vrnitve.
Joachim Kappler
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022