7. september
Ob rekah Babilona, tam smo sedeli in jokali, ko smo se spominjali Siona. /…/ Jezik naj se mi prilepi k nebu, če se te ne bom spominjal, če ne bom povzdignil Jeruzalema nad vrh svojega veselja.
Psalm 137,1.6
Psalm 137 izraža globoko hrepenenje po Jeruzalemu. Nekateri ljudje so morda izgubili svojo domovino, tako kot Judje pred približno 2600 leti, in lahko razumejo te občutke. Morda celo hrepenijo po boljšem svetu, in novi Jeruzalem je močan simbol tega.
Jeruzalem leži na apnenčasti planoti z malo vode. V skladu z občinskimi predpisi morajo biti stavbe, zlasti fasade hiš, zgrajene prav iz vodoodpornih kamnov te regije. Zato je Jeruzalem tako bleščeče belo mesto z veličastno arhitekturo. S svojimi 940.000 prebivalci ni le glavno mesto Izraela, temveč tudi večkulturna metropola s posebnim pridihom. Privablja turiste z vsega sveta. V mestu je več kot 1000 sinagog, približno 200 cerkva in več kot 50 mošej. Jeruzalem pomeni “bivališče miru”. Vendar nobeno drugo mesto na svetu ni bilo tako pogosto osvojeno in uničeno. Še danes je razdvojeno, zato njegovo pomenljivo ime ostaja bolj upanje in želja kot resničnost.
Za kristjane je Jeruzalem eden glavnih krajev delovanja njihovega Gospoda. Jezus se je rodil v bližini Jeruzalema in bil posvečen v templju v skladu z Mojzesovo postavo. Kasneje je v templju učil in deloval. V vrtu Getsemani se je v molitvi spopadel s smrtjo; tam so ga tudi prijeli. Križali so ga na hribu Golgota, ki je bil takrat zunaj mesta. Z Oljske gore se je povzpel v nebesa.
Knjiga Razodetje opisuje novo mesto Jeruzalem (Raz 21), ki je napolnjeno z Božjo slavo in čistostjo. Tam ni več templja, saj je njegov tempelj Kristus. Tam ni neprijaznosti in smrti, temveč večno življenje. To mesto je simbol večnega življenja, novih nebes in nove zemlje. “Jeruzalem, mesto, zgrajeno na višavah. Bog daj, da bi nekoč prebival tam!” (ghs 689)
Eberhard Schulze
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022