5. september
Blagor človeku, ki /…/ se veseli v Gospodovi postavi in premišljuje njegovo postavo podnevi in ponoči.
Psalm 1,1.2
“Blagor državljanom, ki se intenzivno ukvarjajo s covid predpisi, o njih radi razmišljajo in jih do potankosti upoštevajo.” Takšen naslov bi bil pred par leti nepredstavljiv. Bilo je ravno nasprotno: številni ljudje so se počutili omejene, prikrajšane za svoje svoboščine in izključene iz odločanja. Ker se niso zavedali resnosti položaja? Ker so se naveličali cikcakanja odgovornih? Ker niso zaupali političnemu vodstvu? Ker za nekatere ukrepe ni bilo razumljivih razlogov? Ker so večkrat popustili pritiskom protestnikov ali oškodovanih?
Kadar ne razumemo pomena nekega predpisa ali se nam zdi nepravičen, smo nagnjeni k iskanju vrzeli. Na primer, neka trgovina z oblačili je v svojo ponudbo poleg bluz, hlač in torbic dodala še razkužila, toaletni papir in testenine, da bi jo lahko šteli za drogerijo in bi lahko poslovala tudi v času omejitev.
V iskanju vrzeli so se mnogi pobožni ljudje specializirali že v Jezusovem času, na primer pri posvečevanju sobotnega dneva. Ali ko se je bilo treba izogniti starševski skrbi z (ne)duhovnim opravičilom (Mr 7,10–13).
Kako drugačna podoba je predstavljena v 1. psalmu! Tu so ljudje, ki se z veseljem ukvarjajo z Gospodovo postavo; so blaženi oziroma srečni. Božja postava ne pomeni samo deset zapovedi, temveč tudi vsa navodila (to je pomen hebrejske besede Tora), ki jih najdemo v prvih petih Mojzesovih knjigah in v celotni Stari zavezi.
Srečen je človek, ki prepozna Boga kot tistega, ki omogoča in varuje našo svobodo, ki izpolnjuje svoje obljube, ki se mu ni treba učiti s poskusi in napakami, ki se mu ni treba opravičevati za napake, ki ga ni treba preslepiti, ker vidi skozi nas in nas kljub temu ali prav zato ljubi. O tem Bogu je vredno razmišljati vse življenje in vso večnost!
Elí Diez-Prida
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022