31. december
Predvsem te torej prosim: prosite, molite, posredujte in se zahvaljujte za vse ljudi.
Prvo pismo Timoteju 2,1
V našem zadnjem cerkvenem glasilu je pod naslovom ”Silvestrsko bogoslužje v dvoje med korono” pisalo naslednje: ”Pozno popoldne, 31. decembra 2020, sva obiskala našo zapuščeno cerkveno dvorano, da bi uživala v tišini. Medtem ko sva bila zatopljena v svoje misli, sva nenadoma dobila navdih, da bi se v domišljiji sprehodila skozi nabito polne vrste in molila za ljudi, ki bi sicer sedeli tam. To sva tudi naredila. Naslednji dan sva še vedno razmišljala o tej izkušnji: to je bilo posebno silvestrsko doživetje! Imela sva vtis, da so ljudje, za katere sva molila, dejansko sedeli v dvorani. Čutila sva veliko hrepenenje, da bi jih kmalu spet videla.”
Priprošnja je posebna oblika molitve. Tisti, ki molijo za druge, izpolnjujejo pomembno svetopisemsko nalogo. Ob pozivu apostola Pavla, naj molimo za vse ljudi, se zavem, kako kratek je moj molitveni seznam. Razumljivo je, da najprej molimo za tiste, ki so nam še posebej blizu. Samski ljudje lahko intenzivno molijo za prijatelje, jaz pa za zakonca, otroke in vnuke. Apostol Pavel pa priprošnjike usmerja v še eno smer: Molite ”za kralje in vse oblasti, da bi živeli tiho in mirno življenje v vsej pobožnosti” (v. 2). Priznati moram, da imam le redko v mislih oblastnike.
To, da premalo prosimo za druge, je lahko posledica pomanjkanja časa. Vsakdo, ki ima natrpan urnik, se lahko zgleduje po kadilcih. Ti si večkrat na dan privoščijo od dve do tri minute, da zadovoljijo svojo neustavljivo potrebo. Zakaj jih ne bi posnemali? Saj priprošnja ne škoduje nikomur. Ravno nasprotno, je pridobitev tako za tistega, ki moli, kot za tistega, za kogar se moli. Tega ne znam natančno razložiti, vendar ustvarja trikotnik blagoslova med menoj, njimi in Bogom. Jezus si je vzel veliko časa za molitev za učence. Petru je rekel: ”Jaz pa sem molil zate, da ne opeša tvoja vera” (Lk 22,32). Molil je celo za svoje sovražnike, ko so kruto ravnali z njim. Tudi nas poziva, naj molimo in blagoslavljamo svoje nasprotnike, ne glede na to, kako jih opredeljujemo. Ko tako delam, se lahko z drugimi srečujem z ljubeznijo.
Wilfried Krause
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022