29. november
Mislite na to, dragi bratje, da je najbolje, če smo hitri, kadar je treba poslušati, počasni, kadar je treba govoriti, in počasni, ko se je treba jeziti.
Jakobovo pismo 1,19 (ŽNZ)
Ne morem pozabiti zgodbe, ki jo je doživel in mi jo povedal meni drag brat v veri. Stal je pri blagajni v supermarketu. Pred njim je bilo več ljudi. Čisto spredaj je bila mlada ženska, ki je iz denarnice premišljeno polagala vsak kovanec posebej in nato, kot se mu je zdelo, v počasnem posnetku začela zlagati blago v svojo torbo. Moj prijatelj je postajal vse bolj živčen. Na koncu jezika je imel besede: ”Gospodična, ali nimate še druge roke?” Nato se je ženska obrnila in odšla, nestrpnost mojega prijatelja pa se je v trenutku spremenila v osramočenost: mlada ženska je dejansko imela samo eno roko. Osramočeni prijatelj mi je zaupal: ”Tako hvaležen sem dobremu Gospodu, da mi je zaprl gobec!”
V tej prigodi prav gotovo najdem sebe, vendar je bil moj jezik včasih hitrejši od Božje roke. Kako hitro si ustvarim mnenje, ne da bi dejansko videl in slišal! Kako hitro in nepremišljeno ustvarimo predsodke. Kako hitro iz ust privrejo zlobne besede. Besede nas lahko užalijo in zaradi njih se lahko počutimo, kot da smo bolni. Besede niso le preprosti zvočni valovi, temveč imajo moč, kot je v svoji pesmi Moč besede (Des Wortes Gewalt) prepričljivo izrazila Ina Seidel:
Nasilje se skriva v besedi
kot oblika v jajcu,
kot kruh v zrnu,
kot zvok v rogu,
kot ruda v kamnu,
kot opojnost v vinu,
kot življenje v krvi,
kot poplava v oblaku,
kot smrt v strupu
in puščici, ki zadene.
O človek, premisli, preden besedo izrečeš,
da se na njej sam ne opečeš!
Toda skrbno premišljene besede lahko spodbujajo, gradijo in zdravijo skupnost. Vsem nam želim blagoslovljen dan, poln spodbudnih besed.
Werner Jelinek
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022