26. december
Če je mogoče, kolikor je odvisno od vas, živite v miru z vsemi ljudmi.
Pismo Rimljanom 12,18
V božičnem času iz Betlehema z letalom pripeljejo tako imenovano Luč miru, ki jo skavti nosijo po vsem svetu. Številni ljudje jo nato ”poberejo” v cerkvah s svojimi svetilkami in jo odnesejo domov. Zakaj to delajo? Je ta luč res posebna?
Vsi si želimo miru. Mir v svetu, v naši državi, v naši družino in srcu. Mir je dragocena, a tudi zelo krhka dobrina. Uporabljamo besede, kot so jabolko spora, prepirljivec, sovražnik ali izkoriščevalec moči. Te besede opisujejo orožje, ki pokončuje mir: to so prepiri, spori, sovraštvo in moč. Ta orožja vsi poznamo, a kljub temu naredimo malo, da bi se borili proti njim.
Jezus pravi: ”Iz srca namreč prihajajo hudobne misli” (Mt 15,19). To je ta tragika, dokler živimo v padlem svetu. Vsaka vojna se začne v človekovem srcu. Tako je tudi z vsakim sporom. ”Prizadevajte si, da bi živeli v miru z drugimi, kolikor je le mogoče” (Rim 12,18; svoboden prevod). Kako čudovit cilj!
Friedrich Schiller je dejal: ”Še najbolj pobožen človek ne more živeti v miru, če si hudoben sosed tega ne želi.” Žal je to res. Vendar nas to ne bi smelo odvrniti od tega, da si z Božjo pomočjo še vedno prizadevamo za mir, saj je tudi mir sad Svetega Duha. Če je moja želja ustvarjati mir, lahko prosim Boga, da mi pomaga pri tem.
Izkusila sem, da mi Bog daje dobre misli in ideje, kako lahko širim mir. Tudi Jezus nam je v pridigi na gori pokazal način, kako to narediti: ”Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo” (Mt 5,44). To je težko, vendar ni nemogoče!
Prijaznost, ustrežljivost in sočutje so lahko ključ do zaprtega srca. Poleg tega lahko k miru v meni in v svetu prispeva še ena lastnost – zadovoljstvo. Naj Bog pomaga tebi in meni, da bova širila mir. ”In Božji mir, ki presega vsak razum, bo varoval vaša srca in vaše misli v Kristusu Jezusu” (Flp 4,7).
Marli Weigt
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022