18. julij
Gospod Bog je zasadil vrt proti vzhodu v Edenu in je tja postavil človeka, katerega je bil izoblikoval.
Prva Mojzesova knjiga 2,8
Na začetku magistrskega študija sem prvič zares razumela, kako neverjetno deluje narava. Vodni krog dežja in snega, ledu, virov sladke vode, podtalnice, tekoče in stoječe vode, oblakov in vodne pare me v svoji popolnosti nikoli ne neha presenečati.
Pogosto uporabljena definicija trajnosti vidi ekologijo kot temeljno raven našega življenja in predpogoj za ves obstoj. Na drugem mestu je raven naše družbe, ki je po drugi strani predpogoj za vsa druga področja.
Prav to je opisano v poročilu o stvarjenju. Bog je ustvaril zemljo z živalmi, rastlinami in cikli kot osnovo našega življenja. Bila je in je predpogoj za vsak korak in vsak vdih. Živimo le v povezavi z njo. Hkrati pa živimo tudi v tkivu naše družbe, v celovitosti naših odnosov z bližnjimi.
Na svetu trenutno živi skoraj 7,8 milijarde ljudi, kar je bistveno več kot v raju. To nekoliko otežuje stvari, vendar živimo v neverjetni soodvisnosti. Zato se me dotaknejo življenja otrok v gumijastih čolnih v Sredozemskem morju in usoda koralnih grebenov v Tihem oceanu.
Bog je bitje odnosov in takšni smo tudi mi. Povezani smo s svojim okoljem in drug z drugim. Naši odnosi niso vedno preprosti, razumljivi in pregledni. Toda njihovo doživljanje in prepoznavanje je temelj našega bivanja. Razumevanje, da nas je Bog ustvaril le v povezavi z našim okoljem in soljudmi, nas uči spoštovanja ter nam lahko odpre oči, ušesa, roke in srce. Želim, da so moje oči, ušesa, roke in srce odprti za vse Božje stvarstvo. Kaj pa ti?
Leoni Kolletzki
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022