16. oktober
Vsi iz zbora, ki so se vrnili iz ujetništva, so si naredili šotore in v njih prebivali. Izraelovi sinovi namreč niso tako delali od dni Nunovega sina Józueta do tistega dne. In bilo je silno veliko veselje.
Nehemija 8,17
Nocoj se za naše judovske sodržavljane začenja praznik šotorov. To je zadnji praznik v letnem ciklu svetopisemskih praznikov. Začne se pet dni po velikem dnevu sprave in se praznuje sedem dni. Prvič je omenjen po izhodu Izraelcev iz Egipta (3 Mz 23,42) kot spomin na to, da jih je Bog čudežno osvobodil suženjstva. Kjer koli na svetu verni Judje praznujejo ta praznik, je to radostno in veselo srečanje.
Med mojim študijem nas je profesor Stare zaveze prav v tem času povabil k sebi domov. Na svojem prostranem vrtu je postavil “sukke”, majhne hiške, pokrite z vejami, slamo ali listjem, ki so stale na prostem. Tam smo skupaj jedli in poslušali njegovo razlago o pomenu praznika.
Sukot, judovsko ime za praznik šotorov, je ime prvega kraja, kamor so Izraelci prišli po izhodu iz Egipta (2 Mz 12,37). Sukot simbolizira čudežno odrešitev ali odkupitev iz suženjstva. Praznovanje sukota pomeni praznovanje svobode.
Ni naključje, da praznik sledi dnevu sprave, jom kipurju. To je dan sprave ali dan, ko je bil izbrisan greh, in je danes največji judovski praznik. Nič nenavadnega, da je praznik šotorov vesel dogodek. Prvotno je pomenil pričakovanje obljubljene dežele. V novozaveznem smislu osvoboditvi suženjstva grehu in krivdi sledi veselje večnega življenja z osvoboditeljem Jezusom Kristusom. V tem smislu lahko kristjani pričakujejo tudi obljubljeno deželo, novo zemljo, saj jih je Kristus odrešil. Kot pravi kantavtor Manfred Siebald, to vabilo velja za vse: ”Bog nas vabi na svojo gostijo! Pojdimo in povejmo vsem, ki jih srečamo.”
Stephan G. Brass
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022