10. november
Zatem sem zaslišal kakor močen glas velike množice v nebesih, ki je klicala: ”Aleluja!”
Razodetje 19,1
Preprosta pesem v D-duru je s svojim lahkotno himničnim in neprekosljivim slogom ter očarljivostjo osvojila svet – ”Aleluja” Leonarda Cohena. Ta pesem se pogosto izvaja pri krstih, porokah ali pogrebih in velja za najbolj izvajano pesem v obdelani obliki [cover] na svetu. Prvič je bila objavljena leta 1984. Cohen se je precej namučil z njo; pisal jo je kar pet let. Napisal naj bi več kot 80 kitic, na koncu pa izbral le peščico. Pravijo, da je Cohen na koncu v spodnjem perilu sedel na tleh in z glavo udarjal ob tla.
Leonard Cohen se je rodil v Quebecu v ortodoksni judovski družini. Vse življenje je spoštoval šabat ali soboto. Svoje življenje je preživel v iskanju. Nekaj časa je živel v zenovskem samostanu. Umrl je v Los Angelesu leta 2016 v starosti 82 let. Cohen velja za enega najvplivnejših glasov v glasbi 20. stoletja in mojstra melanholije. Njegova besedila so pogosto fragmentarna, nedorečena, skoraj mistična. Cohen, človek žalosti, na edinstven način poje o ruševinah življenja. Besedilo njegove pesmi ”Aleluja” je prav tako tragično. Cohen na različne načine vedno govori o ljubezni in izgubi. Toda kakšno nasprotje so kitice pesmi ”Aleluja” v primerjavi z njenim refrenom. Refren je sestavljen iz ene same besede – aleluja – kar v prevodu pomeni ”hvalite Boga!”
Hvaliti Boga med žalostjo, trpljenjem in tragedijo življenja? Kako je to mogoče? Ali se včasih ne sprašujemo o tem? Toda Cohen razlikuje: “Ni pomembno, ali ste slišali sveto ali zlomljeno alelujo.” Poje o globokem pomenu svetega kakor tudi zlomljenega slavljenja Boga. To mi veliko pove. Aleluja se lahko poje v vseh življenjskih okoliščinah, bodisi veselih bodisi žalostnih. Bog sprejema našo hvalo tudi iz nečistih ustnic in zlomljenega srca, polnega dvomov, strahu ali žalosti. Na zemlji so greh in njegovi učinki vseprisotni. Ljudje se tako ali drugače nenehno spopadamo s svojo usodo. Včasih trpimo bolj, včasih manj. Naša zemeljska aleluja je vedno zlomljena. Toda nekega dne bomo kot odrešeni pred Božjim prestolom lahko peli sveto alelujo, kajti “odrešitev, slava in moč je v našem Bogu” (Raz 19,1).
Claudia Mohr
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022