8. april
Kristus nas je osvobodil za svobodo. Zato stojte trdno in se ne dajte ponovno vpreči v jarem sužnosti.
Pismo Galačanom 5,1
Kot otroci smo veliko tekali zunaj in se igrali skrivalnice. Za skrivalnice smo potrebovali prostor – drevo, del stene ali vnaprej narisano območje – in rimo za štetje. Potem smo se vsi skrili. Ko je bila rima izgovorjena, je iskalec glasno naznanil: “Prihajam!” Kadar je koga našel, je ta rekel ”Pogorel!” Kdor pa je kot skrivač neopažen prišel na označeno mesto, je zaklical “Osvobojen!” ali “Rešen!”
Odrasli se še vedno igramo to otroško igro – vsi kaj skrivamo. Vsi hrepenimo po odrešitvi in svobodi. Zahtevamo svobodo mnenja, svobodo tiska, svobodo potovanja, svobodo govora, svobodo vere. Svoboda pomeni svet brez meja.
To je najbrž na ta način razumel tudi izgubljeni sin, ko je odšel “v daljno deželo” (Lk 15,13). Lahko je šel, kamor je hotel. Če je bil pri volji delati, je delal, če ne, pač ni delal. Delal je, kar ga je veselilo. Toda zunanja svoboda ne pomeni nujno notranje svobode. Oseba, ki si želi brezmejne zunanje svobode, bo drugim odvzela svobodo zaradi svoje želje po svobodi. Neredko se zgodi, da ljudje z veliko zunanje svobode postanejo izgubljeni sinovi. Živijo pod pritiskom želja in sebičnosti.
Le tisti, ki so notranje svobodni, lahko ustvarijo blagodejno zunanjo svobodo zase in za druge. Kako pa postati srečen in svoboden v notranjosti? “Tedaj je Jezus govoril Judom, ki so verovali vanj: ‘Če ostanete v moji besedi, ste resnično moji učenci. In spoznali boste resnico in resnica vas bo osvobodila'” (Jn 8,31.32).
Vse nas preganja tisti, ki nam ponuja možnost zavajajočih svoboščin, da bi nas “preštel” in bi ”pogoreli”, le da se na začetku ne predstavi osebno, kot je sicer navada pri skrivalnicah, temveč se pojavi nenadoma. Toda mi lahko vzkliknemo: “Svoboden! Rešen!” Če smo našli Jezusa in mu zaupamo, smo nepremagljivi.
Lothar Reiche
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022