5. junij
[Elija] je šel naprej v puščavo dan hoda. Prišel je in sédel pod samotno bodičevje; želel si je smrt in rekel: ”Dovolj je; zdaj, Gospod, vzemi moje življenje, saj nisem boljši kakor moji očetje.”
Prva knjiga kraljev 19,4
V časopisu ”Der Spiegel” sem v članku o izgorelosti prebrala naslednje: ”Že v Stari zavezi se najde natančen opis sindroma izčrpanosti. Utrujen od delanja čudežev v Gospodovem imenu se prerok Elija zateče v samoto in obupuje.” Kasneje so tovrsten pojav imenovali ”Elijeva utrujenost”. Pojem ”burnout” ali ”izgorelost” se je oblikoval šele mnoga stoletja kasneje, pomeni pa isto: popolno duševno izčrpanost.
Preveč dela samo po sebi še ne vodi v izčrpanost. Preobremenjenost zaradi velikega poklicnega ali družinskega pritiska, že obstoječe psihične poškodbe, zmanjšana nosilnost zaradi prevelike obremenitve – vsi ti dejavniki lahko vplivajo na nastanek sindroma izgorelosti. Prizadete po navadi mučijo telesne tegobe, ki pa jih z medicinskimi izvidi ni mogoče potrditi. Tako prihaja pogosto do simptomov kot pri srčni kapi, čeprav je srce popolnoma zdravo.
In kakšno terapijo si je Bog izmislil za Elija? Najprej veliko miru (spanje, v. 5), potem je dvakrat poslal angela, ki ga je oskrbel s hrano (v. 5–8), potem mu je z vprašanjem: ”Kaj delaš tu, Elija?” izkazal svojo ljubečo skrb (v. 9) in na koncu mu je Gospod dal novo nalogo (v. 11–18). To je, na kratko, bila Gospodova terapija.
Kdor se počuti vedno bolj utrujen in izgorel, mora biti iskren do sebe in se posvetovati s svojo družino in zdravnikom, za nekaj časa izpreči, si poiskati dobrega terapevta ali psihosomatsko kliniko in svoje življenje na nekaterih področjih temeljito spremeniti.
Kaj pa preventiva? Nekoliko upočasniti in prepoznati, kaj nam vliva novih moči. Sem sodijo dober odnos z ljubečim Bogom, dobri socialni odnosi in zdrav način življenja. Že danes lahko začnemo s tem.
Heidemarie Klingeberg
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Translation of work: Andachtsbuch 2022