27.januar
Uči nas šteti naše dni, da pridemo k srčni modrosti!
Psalm 90,12 (EKU)
Slavljencu sem na njegov 80. rojstni dan čestital za 29.220 dni. Na vprašanje, zakaj sem štel dneve, sem odgovoril: “Ker vsak dan šteje.” Noben pretekli dan ni izgubljen, ne glede na to, kako stresen je bil. Vsak nov dan prinaša bremena in zadovoljstva. Današnji dan pa je treba izkoristiti za to, da dnevi dobijo več življenja.
Mi štejemo dneve in dnevi nekaj štejejo. Toda kako jih štejemo? Kakšni občutki nas navdajo ob pogledu na prihodnost? Ali nas bremenijo skrbi? Ali pa lahko živimo v skladu z geslom: “Bodi kot sončna ura – štej samo svetle ure!”
Zgoraj zapisano svetopisemsko vrstico poznamo tudi v Lutrovem prevodu: “Da bi postali modri, nas nauči spominjati se, da moramo umreti.” Postati moder zaradi misli na končnost? Znani ateist je menil drugače: “Če bi imeli smrt vedno pred očmi, bi se nam zmešalo.” Zblazneti ali postati moder? Od česa je to odvisno? Verjetno od tega, s čim ali s kom povezujemo končnost. Ali s smrtjo ali z Bogom, ljubiteljem življenja?
Wolfgang Amadeus Mozart ima danes rojstni dan. O življenju glasbenega genija beremo nasprotujoče si stvari in legende o njegovi smrti, vendar njegova glasba živi in oživlja še danes. Tudi besede, ki jih je napisal svojemu očetu, so še vedno žive. Navsezadnje ni pomembno, ali jih je napisal on ali Moses Mendelssohn: “Nikoli ne grem spat, ne da bi pomislil, da morda ne bom dočakal naslednjega dne. Nihče od mojih znancev ne bi mogel reči, da sem v odnosu z njim trmast ali zlovoljen. Za ta vir sreče se vsak dan zahvaljujem svojemu Stvarniku, enako pa iz vsega srca želim tudi svojim bližnjim.”
“Uči nas prav šteti naše dni” (CHR). Tisti, ki štejejo z Bogom, štejejo prav in se ne zmotijo pri štetju; pri Bogu štejemo in zato nismo izgubljeni. Bog šteje z nami. V spremstvu njegove dobrohotnosti lahko z zaupanjem stopimo v nov dan.
Werner Jelinek
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Prevod dela: Andachtsbuch 2022