13.februar
Rečeta naj starešinam njegovega mesta: ”Ta najin sin je trmoglav in uporen, ne posluša najinega glasu, požrešen je in pijanec.” Potem naj ga vsi možje njegovega mesta posujejo s kamenjem, da umre. Tako odpravi zlo iz svoje srede! Ves Izrael naj to sliši in se boji.
Peta Mojzesova knjiga 21,20.21
Za vsako težavo očitno obstaja rešitev. Morda se pametni takoj razburijo: “To je spet značilno za starozaveznega Boga! Kdo je kriv, da je fant postal takšen? Ali ni to prej posledica slabe vzgoje? Koga bi morali tukaj dejansko poklicati na odgovornost?” Mene pa bolj zanima, kakšen je ta Bog, ki tukaj govori. V takratni družbi je vsaka glava družine – seveda moški – obravnavala vse družinske člane kot lastnino. Če je sin len? – Krvni tlak 180! Bo že dobil svoje! In potem družinsko nasilje do te mere, da bi se lahko zgodilo, da nekdo odide … Le da v tistih časih nihče ni mogel preprosto zapustiti družine! Kaj bi torej vi naredili na mestu ljubečega Boga, ki želi zaščititi otroke? Bi očetu očitali njegovo grobost? Ali še bolje, mu oprali možgane? Ali hitro odvrteli film nekaj stoletij naprej, vse do humanizma?
Bog ima drugačen način. Dal je jasna navodila. Oče in mati morata sina odpeljati k mestnim sodnikom in podati zapriseženo izjavo. Šele nato bo morda izrečena najvišja kazen. Kako modro! S tem se najprej ustavi samostojno delovanje jeznega očeta. Tako je preprečen uboj iz afekta. Namesto tega se začne zelo odprt postopek. Do konca tega postopka se krvni tlak zniža na 130. Oba starša se morata zavestno odločiti, da bosta priča usmrtitvi svojega otroka! In krvni tlak se še naprej niža. Ali se strinjajo vsi prebivalci mesta, da se kamna nepokornega otroka?
V traktatu judovskega rabina sem prebral, da je ta zakon zajezil tiranijo, ki je bila do tedaj običajna v družinah. Noben oče ni več smel izvajati nasilja nad družinskim članom. To je pohvalno! Toda ali ni še vedno ostala kruta smrtna kazen? Baje do tega na koncu nikoli ni prišlo. “Tako je Bog odpravil zlo in samovoljo iz njihove sredine.”
Morda vendarle ni vse jasno že pri prvem branju!
Dragi Oče, prosim, daj mi modrost, da bom v tvojem duhu deloval trezno in zaščitniško.
Ralf Schönfeld
—
Copyright: © 2021 Advent-Verlag GmbH, Pulverweg 6, 21337 Lüneburg, Germany
Prevod dela: Andachtsbuch 2022