7.marec
Uničim, uničim, uničim jo; tudi ta ne bode več – dokler ne pride, kateri ima pravico do nje: njemu jo dam.
Ezekiel 21,32 (CHR)
Britanski muzej v Londonu hrani številne najdbe z arheoloških najdišč, ki imajo določeno vlogo v Svetem pismu. Mojo pozornost je pritegnila glinena tablica iz Babilona, ki po obliki spominja na človeška jetra, na njej pa so primeri črevesnih zavojev, ki so jih uporabljali za urjenje bodočih orakeljskih duhovnikov in vedeževalcev. Prerok Ezekiel je poročal o takšnih praksah in je po Božjem ukazu narisal zemljevid. Ko je babilonski kralj napredoval proti jugu in prišel do dveh kažipotov, se je posvetoval z žrebom in opazoval obliko jeter žrtvene živali; stresel je puščice v tulcu in izvlekel označeno. Nato je šel proti Jeruzalemu (namesto v Rabo) in ga oblegal. »Njim [Judovemu ljudstvu] pa se zdi to vedeževanje prazno, saj so jim bile dane slovesne prisege. On pa jih bo spomnil na njihovo krivdo, tako da bodo ujeti« (Ezk 21,28).
Sveto pismo natančno opisuje prakse tistega časa, kakršna je zgornja, kar lahko potrdimo z arheološkimi najdbami. Ta starodavna knjiga nas nagovarjajo tudi danes. Kje poiščemo nasvet, ko se je treba odločiti?
Ob koncu vsakega leta je povzeto svetovno dogajanje, pri čemer so podane tudi napovedi in prerokbe za prihodnje leto. Ekonomisti, futurologi, astrologi in drugi gledajo v prihodnost in svetujejo. Na koncu redko izvemo, v kolikšni meri so imeli prav. Je kdo napovedal pandemijo korone leta 2020? Kdo nas je posvaril pred virusom, ki se širi z neverjetno hitrostjo? Kdo je svetoval previdnostne ukrepe?
Prerok Ezekiel je pravočasno posvaril izraelsko ljudstvo. Svetoval jim je, naj se vrnejo k Bogu in ga vzamejo resno. Skupaj z drugimi je pridigal, govoril v prispodobah, jih z vso resnostjo vabil k spremembi in opozarjal na obljubo o prihodu Mesije.
Tudi danes se moramo vprašati, koga bomo poslušali, kako se bomo odločili in katero pot bomo izbrali.
Hanna Klenk