7.julij
Poln zaupanja vase je vstopil farizej in je molil: ”Zahvaljujem se ti, Bog, da nisem tak, kakršni so drugi ljudje, posebno ne kot tale carinik. Nikoli nisem nikogar prevaral, nisem nezvest svoji ženi …”
Evangelij po Luku 18,11 (ŽNZ)
Ali smo boljši od drugih? Seveda ob tej farizejevi molitvi nihče ne bi priznal, da misli, da je boljši. Kaj pa ob besedilu v Prvem Petrovem pismu 2,9? “Vi pa ste izvoljeni rod, kraljevsko duhovništvo, svet narod, ljudstvo za Božjo last.” Ali ne bi na podlagi tega nekateri zavzeli stališče, da so boljši od drugih? Kljub temu verjetno nihče tega ne bi izrecno trdil o sebi. Zakaj ne? Preprosto zato, ker to ni res!
Kakorkoli že, jaz nisem boljši od drugih. Tudi pri svojih bratih in sestrah v veri nisem zaznal, da bi bili boljši od drugih. Kristjani so pri svojem delu prav tako lahko malomarni in površni kot drugi; med njimi je prav toliko prepirov, zavisti, strahopetnosti, lenobe, spletk in podobnih slabosti kot med drugimi. Razlika je le ta, da kristjani pogosteje kot drugi govorijo o zvestobi, bratstvu, dobrodelnosti in skupnosti, medtem ko se pri manj pobožnih ljudeh, ki se ne pogovarjajo o tako vzvišenih temah, njihovo mišljenje o sebi in njihovo dejansko stanje morda bolj ujemata.
Do mnenja, da smo boljši od drugih, lahko pridemo le, če se z njimi primerjamo, kakor farizej v svoji molitvi. “Hvala ti, da nisem kot drugi ljudje.” Toda ali smo sploh sposobni nepristransko oceniti in razumeti, kako zelo smo neustrezni? Pri Jezusu ni besede o miselnosti “mi smo boljši”. Vendar vedno znova poudarja, da smo na boljšem (Mt 11,28), na primer zato, ker se z njim lahko pogovarjamo v molitvi in ker smemo priti k njemu s svojimi skrbmi, krivdo in neuspehom, kljub temu, da mu večkrat sledimo le polovično. On nam želi odpustiti, in če ga prosimo, bo vse v redu. Zato nismo boljši, temveč smo v boljšem položaju. Jezus nas osvobaja in nam daje možnost novega začetka. Hvala Bogu za to!
Gerhard Zahalka