29. januar
“Gospod pa naj vodi vaša srca v Božjo ljubezen in Kristusovo stanovitnost.” Drugo pismo Tesaloničanom 3,5
»Potrpežljivost in vztrajnost sta v slabih dneh veliko koristnejši od moči in besa,« je zapisal Jean de La Fontaine (1621–1695) v svoji basni o levu in podgani. Lev se je ujel v mrežo. Rjovel je, praskal, grizel – vse zaman. Njegova moč mu ni pomagala, da bi se rešil pasti. Končno mu je na svobodo s potrpežljivim grizljanjem tkanine pomagala podgana, ki jo je nekoč ulovil in jo potem spustil na svobodo.
Ali smo potrpežljivi, se običajno pokaže na zelo praktičen način – na primer v prometnih zastojih, na blagajni v supermarketu ali ko čakamo na izvide. Takšne stvari so izziv za vsakogar, ne glede na naš svetovni nazor. A kdor je Jezusa pobliže spoznal v evangelijih, je v njem odkril pravega mojstra potrpežljivosti. Če Jezus ne bi preživel trideset precej tihih let v Nazaretu, če ne bi prestal napornega javnega delovanja in če ne bi vztrajal na grenki poti do Golgote, ne bi mogli prejeti obljube, da bomo nekoč živeli z Bogom.
Nekdanji evangeličanski regionalni škof Theo Sorg (1988–1994) je tako opisal potrpežljivost: »Potrpežljivost je dejavnost vere; ni nedejavna privolitev, ampak načrtna vztrajnost, ki živi od prepričanja, da nam je Bog zvest. Potrpežljivost se spopade s težavami, se jim ne izogiba, ampak jih poskuša rešiti s preudarnostjo in občutkom za mero. Za nas kristjane je potrpežljivost povezana s podobo Jezusa Kristusa, ki je prestal trpljenje in umrl na križu ter zaupal nebeškemu Očetu, da bo uresničil svoje načrte tudi z njegovo smrtjo.« To je vir potrpežljivosti, iz katerega lahko črpamo vsak dan. Čeprav smo Kristusovo potrpežljivost dobili kot darilo, jo moramo uporabljati. Pomembno je vztrajati pri tem in se držati Božjih obljub, tudi če želena pomoč ne pride takoj – pa naj bo še tako težko.
Gospod, pomagaj mi danes biti potrpežljiv!
Reiner Dürsch