16.junij
Tudi Noe je veroval Bogu in se je ravnal po njegovih navodilih. Gradil je veliko ladjo, čeprav ni bilo niti najmanjšega znaka, da bi lahko nastal potop. Zato ga je Bog rešil z vso njegovo družino.
Pismo Hebrejcem 11,7 (ŽNZ)
Kdo tega še ni doživel? Današnji časopis bo jutri končal v košu za smeti, ker bo novica že stara. V dobi digitalne preobremenjenosti z informacijami tudi trenutni dnevni časopis ni več aktualen. Navsezadnje spletni portali nenehno posodabljajo novice z vsega sveta, ki so pogosto pomešane z najrazličnejšimi lažnimi novicami (ang. fake news).
Toda nekatere objave so trajnejše. Na primer: v Nemčiji častna žirija od leta 1991 vsako leto objavlja ne-besedo leta (“Unwort des Jahres”). Leta 2019 se je na prvo mesto uvrstil izraz “podnebna histerija”. “Besedna zveza ‘podnebna histerija’ omalovažuje prizadevanja in gibanja za varstvo podnebja ter diskreditira pomembne razprave o varstvu podnebja. To besedno zvezo so leta 2019 uporabljali številni predstavniki politike, gospodarstva in medijev. /…/ Glede na znanstvene ugotovitve o podnebnih spremembah je ta besedna zveza zavajajoča in neodgovorno podpira protiznanstvene težnje” (Sporočilo za javnost, 14. 1. 2020).
Zagotovo ne bo drugega svetovnega potopa kakor v Noetovih časih (1 Mz 9,8–11). Kljub temu podnebne spremembe ne spadajo v kategorijo lažnih novic, niti ne bodo kmalu same od sebe izginile. Preveč groženj obstaja, ki jih je sprožil človek in že imajo boleče regionalne posledice, na primer skrajna muhavost vremena, taljenje ledenikov, naraščanje gladine oceanov, onesnažen zrak in izumiranje številnih živalskih vrst. Pred tem si nihče ne bi smel zatiskati oči.
Zato moramo nujno odgovoriti na vprašanje: Kje je zdrava srednja pot med pretirano agresivnim medijskim cirkusom v povezavi z Greto Thunberg in neotesanim in neodgovornim komentarjem: “To me sploh ne zanima”? Kristjani bi morali Boga prositi za modrost, da bi ravnali odgovorno, saj je na kocki prav zemlja, ki jo je nekoč ustvaril za dobro človeštva – ne da bi jo uničevali, zastrupljali in izkoriščali, temveč da bi jo obdelovali, varovali in ohranjali.
Jürgen Schammer