10.maj
Vstali bodo namreč lažni kristusi [ali mesije] in lažni preroki in bodo delali velika znamenja in čudeže, tako da bi zavedli celo izvoljene, če bo mogoče.
Evangelij po Mateju 24,24
Leta 2019 je po družbenih medijih zaokrožil intervju z Nancy Pelosi, v katerem je bila videti popolnoma pijana. (Takrat je bila predsednica predstavniškega doma Kongresa Združenih držav Amerike.) Izkazalo se je, da je bil ta učinek dosežen s preprostim trikom: videoposnetek je bil predvajan z le 75 odstotki izvirne hitrosti. V izvirniku je bila Pelosijeva povsem naravna in normalna.
Ta primer kaže, kaj vse je mogoče. “Deepfake je tehnologija, s katero lahko z manipuliranjem videoposnetkov [in fotografij] zamenjamo obraze, ljudem v usta položimo besede, ki jih na ta način nikoli niso izrekli, in njihova telesa ‘prisilimo’ izvajati dejanja, ki jih na ta način nikoli niso izvedli.” (Zeit online, 10. 11. 2019) Najslabše pri tem je, da je vse težje ločiti resnico od zmote.
Če je že zdaj tako lahko manipulirati z ljudmi, koliko več bo Satan storil v zadnjem času, da bi prevaral ljudi, zlasti vernike, saj je “oče laži” (Jn 8,44).
Današnje svetopisemsko besedilo je spodbudno: po besedah “če bo mogoče” izvirno grško besedilo predlaga, da se stavek konča takole: “Toda to je nemogoče!” Izvoljenih torej ni mogoče prevarati. Zakaj ne? Ker imajo Kristusovi sledilci Svetega Duha, ki jih bo “vodil v vso resnico” (Jn 16,13). Sposobni so razločevati resnico od laži. Zato Hudičevo zapeljevanje vpliva le na nevernike. “Z vsakovrstnim krivičnim zapeljevanjem se bo [Satan] predstavljal tistim, ki gredo v pogubo, ker niso sprejeli ljubezni do resnice, da bi bili rešeni” (2 Tes 2,10).
Današnja svetopisemska vrstica daje zagotovilo: če se verniki držijo Kristusa, ni mogoče, da bi v zadnjih dneh podlegli prevaram, niti takšnim, ki so ustvarjene s tehnologijo deepfake, niti nobenim drugim Satanovim prevaram. “Iskrena ljubezen do resnice in upoštevanje Božjih navodil za zadnje dni se bosta izkazala za edino zaščito pred sovražnikovimi prevarami, zapeljivimi duhovi in Hudičevimi nauki.” (Ellen White: The Seventh-day Adventist Bible Commentary, 5. zvezek, str. 501)
Roland Nickel